Należy analizować treść wiadomości pod kątem poprawności językowej (ewidentne błędy stylistyczne, składniowe i językowe sugerują spam tłumaczony komputerowo.
Należy usuwać przesyłki z ewidentnie nieznanych źródeł, otrzymane od nieznanych nadawców, zawierających podejrzany adres nadawcy (np.: xyz@blabla.com) .
Korespondencja otrzymana od znanych i zaufanych podmiotów może być rozsyłana wbrew intencjom nadawcy (zainfekowany komputer nadawcy.)
Nigdy nie powinno się klikać na link do strony www umieszczony w treści wiadomości. Adres strony należy zawsze ręcznie wpisać do paska adresów w przeglądarce.
Przed otwarciem załącznika dobrze jest rozważyć , czy jest to załącznik oczekiwany i wynikający z prowadzonej korespondencji. W razie wątpliwości można zweryfikować z nadawcą treść przesyłki.
Korzystanie z przeglądarki internetowej:
Przed wejściem na stronę, należy uważnie przeanalizować jej adres pod kątem podejrzanych „literówek” (np. zamiast „microsoft” „microsaft”) i unikać otwierania takich stron.
Przed wpisaniem loginu i hasła na stronie sprawdzić jej autentyczność, sprawdzając czy adres zaczyna się od https://, czy nie występują w nim literówki, czy strona nie wygląda podejrzanie (np. nieznane logo, podejrzane podpisy i reklamy).
Należy unikać instalowania w przeglądarkach zbędnych wtyczek, akceleratorów, dodatkowych gadżetów. Koniecznie należy aktualizować działające wtyczki.
Instalacja oprogramowania:
Nielicencjonowane programy miewają „dziury” umożliwiające nieuprawnioną, zdalną ingerencję w system operacyjny. Najbezpieczniejszym żródłem oprogramowania jest strona jego producenta.
Wiele popularnych portali dedykowanych do ściągania oprogramowania, wymusza zainstalowanie potencjalnie niebezpiecznego managera pobierania (downloader).
Instalatory programów często mają domyślnie włączone opcje, uruchamiające instalację zbędnych lub niebezpiecznych programów typu adware, dodatkowy antywirus lub inne.
Należy zwracać uwagę, czy zainstalowany program antywirusowy nie wyłączył się lub nie przestał się aktualizować. Jeśli tak – należy to niezwłocznie zgłaszać administratorom komputera.
Należy zwracać uwagę, czy instalują się aktualizacje i poprawki do systemu operacyjnego i zainstalowanych programów.
Należy archiwizować ważne pliki na zewnętrznych nośnikach i przechowywać je w min. 2 kopiach w bezpiecznym miejscu.